Merhaba 1. Sınıf!

ltke8gb8cBir evde 1. sınıf öğrencisi varsa, okula başlayan tek kişi çocuğunuz değil demektir. 1. sınıf velisi de okula başlar. Okula başlayan bu anne-babalar için OKULA DAİR SORUMLULUK KAZANDIRMA konusunda birkaç öneride bulunacağım.

Öncelikle şunu bilelim: Ödev yapma sorumluluğu bir çocukta EN SON ve EN ZOR gelişen sorumluluk duygusudur. 1. Sınıfa gelene kadar evde hiçbir sorumluluk üstlenmemiş bir çocuk sihirli bir dokunuşla ödevlerini günü gününe yapma sorumluluğu alamaz.

Yatak toplamak, kıyafetlerini asmak ve katlamak, sofra kurarken-toplarken yardımcı olmak, evcil hayvanınızı beslemek gibi basit sorumluluklarla başlayıp çocuğunuzun hazır bulunuşluk durumuna göre alacağı sorumlulukları arttırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra aşağıdaki 5 öneri, 1. Sınıfa başlayan öğrenciler için faydalı olacaktır.

  1. ÇANTASINI SİZ YAPMAYIN.bolso-de-escuela-del-embalaje-de-la-madre-y-del-hijo-60271120

Ders programını çocuğunuzun göz seviyesine birlikte asın. Hatta o assın, siz yardımcı olun. Her akşam ya da sabah o günün derslerini siz okurken çocuğunuz kitap-defterlerini çantasına kendisi koysun.

 

  1. OKUL SORUMLULUĞU TABLOSUNU KULLANIN.st

Kıyafetlerini giyip çıkardıktan sonra asmak, çanta hazırlamak, okul sonrası zamanı planlamak ve ödev yapmak gibi sorumluluklar için çocuğunuza yazılı bir tabloyla yardımcı olabilirsiniz.  Okulun ilk aylarında okuma yazma bilmediği için çocuğunuza maddeleri tek tek okuyun ve yerine getirdikten sonra her maddenin altındaki kutuya + ya da √ yapmasını isteyin. Okumayı öğrendikten sonra bu ritüel alışkanlığa dönüşmüş olacağından artık kendi sorumluluk listesini kendisi okuyup işaretleyebilecek.

Ekte 1. Sınıf öğrencileri için hazırlanmış bir okuldan önce/okuldan sonra sorumluluk tablosu paylaşıyorum. Word dökümanı olduğu için istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Green-animated-arrow-rightokuldan-once-sonra-sorumluluk-tablosu

  1. HER GÜN MERAK ETTİĞİ BİR ŞEYİ ÖĞRENMESİNİ SAĞLAYIN.

let-the-curious-kid-be-alive-within-youÇocuklar dünyanın en meraklı varlıkları. Gökkuşağının nasıl oluştuğundan bizi neden hıçkırık tuttuğuna kadar aklınıza gelip gelemeyecek her şeyi merak eder çocuklar. Ona her gün merak ettiği yeni bir şeyi çeşitli kaynaklardan araştırarak öğrenme zevkini tattırırsanız ömür boyu öğrenici olması konusunda ciddi bir katkıda bulunabilirsiniz. Çocuğunuza neyi merak ettiğini sorduğunuzda o anda aklına bir şey gelmezse ilgi alanına göre birkaç soru önerisi yapabilirsiniz. Mesela “Sence o kadar yağmur yağdıktan sonra bütün o sulara ne oluyor?” ya da “Sence gökkuşağına dokunabilir miyiz?” gibi sorularla onu merak edebileceği şeylere yönlendirebilirsiniz. Merak ettiği konuyu araştırması için onu yönlendirin. Bilgi araştırmasını yaparken onun aktif rol oynamasına dikkat edin.

 

  1. KİTAP SAKLAMBAÇI OYNAYIN.

Kitap okumayı eğlenceli hale getirmek için her gün bir kitabı evde bir yerlere saklayın. İster sıcak-soğukla ister çeşitli ipuçları vererek kitabı bulmasını sağlayın. Sonra o sizin okuduğunuz bir kitabı saklasın. “Aa ben kitap okumuyorum ki..” diyorsanız kitap okumayan ailelerin çocuklarının kimi örnek alarak kitap okumaları gerektiğini bir düşünün.

 

  1. OKUL TİYATROSU OYNAYIN.

father-child-son-role-playing-together-isolated-46980672Her gün okulda olan bir olayın tiyatrosunu yapın. Çocuğunuz anlatsın, rolleri dağıtsın ve oyunu yönetsin. Böylece okulda onu etkileyen olayları öğrenebilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s