1. Sınıf Velilerine Tavsiyeler

 

Eğer çocuğunuz ilkokul 1. Sınıfa başlamışsa siz de kendinizi okula yeni başlamış gibi hissedersiniz 🙂

Okuma, yazma, matematik gibi tamamen yepyeni birer dünya olan derslerin yanı sıra belirli kurallarla da tanışan çocuklarımız her zaman tüm bunların altından kalkamayabilirler. Okumayı, yazmayı hemen öğrenememe, matematiksel kavramları anlayamama gibi problemler birçok çocuğun, öğretmenin ve anne babanın ortak problemleri.

Siz de “Anne baba olarak çocuğuma bu ilk yılında nasıl destek olabilirim?” diye düşüyorsanız, işte size birkaç tavsiye.

El yazısı öğrenin!

el yazısıMaalesef çocuklarımız yıllardır el yazısı gibi çok fazla kural içeren, elleri çok yoran ve bu nedenle yazmaktan soğutan bir yazı stilini öğrenmek zorunda bırakılıyorlar.

Siz de el yazısı öğrenin. Çocuğunuzdan size el yazısı öğretmesini isteyin. Böylece onunla çalışırken herhangi bir şey yazmanız gerektiğinde öğreniyor olduğu şekilde yazı yazabilirsiniz. Ayrıca size o öğreteceği için öğrenme konusunda bir ortaklık kurmuş olacaksınız.

Şu anda çocuklarımızın öğrendikleri el yazısı fontunu bu linkten indirebilirsiniz.

Küçük bir yazı tahtası alın!

Mümkünse ayaklı, küçük bir yazı tahtası ve birkaç farklı renkte tahta kalemiyle çocuğunuzla tahmin edemeyeceğiniz kadar çok okuma yazma çalışması yapabilirsiniz.

Geçin tahtanın karşısına, öğretmencilik oynayın 🙂 Çocuklar buna bayılıyor! Tahtaya yanlış bir kelime yazın ve öğretmen olarak bunu düzeltmesini isteyin. Matematik işlemleri yazsın ve siz öğrenci olarak cevaplayın. Sonra siz tahtaya geçin ve sırayla öğretmen olun.

Kitap alışverişini birlikte yapın!

Okumak da bu çağın çocuklarının en sevdiği şeylerden biri değil maalesef. Bunu biz sevdireceğiz çocuklarımıza.

Öncelikle şunu bilelim ki anne babasını kitap okurken görmeyen bir çocuğun kitap okuma alışkanlığı edinmesi çok zor. Önce siz kitap okumayı seveceksiniz ki çocuğunuz ilk modellerinin kitapla özdeşleştiğini görsün.

Bir kitapçıya girip kendi beğeninize göre kitaplar seçip çocuğunuzu bunları okumaya ikna etmeye çalışacağınıza alın onu birlikte gidin, okuyacağı kitapları o seçsin. Ardından bir kırtasiyeye gidip istediği kalem ve defteri alın. Bunlarla yazmak isteyecektir!

Daha fazla okuma motivasyonu tavsiyesi için tıklayın.

Geleneksel yöntemleri unutun!

Çocuğunuzun “Hadi yavrum otur şunları oku/yaz/dinle bakalım” dediğiniz anda odaklanmasını bekliyorsanız, daha çok beklersiniz 🙂

Çocuklar yaparak, konuşarak, yaşayarak öğreniyorlar. Tıpkı bizim gibi… İş yerinde çeşitli eğitimler alıyorsanız eğer bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Dinle dinle nereye kadar? 🙂 Öyle değil mi?

İşi biraz çekici kılmak lazım. Matematik işlemlerini evdeki herhangi bir malzemeyle, okuma yazma çalışmalarını kocaman kartonlarda ya da yazı tahtanızda yapabilir, farklı ortamlarda çalışıp öğrenmeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Cansu Erkmen

ogretmentavsiyesi@gmail.com

Öğretmen Tavsiyesi Facebook sayfası için tıklayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s