Okumayı Sevmeyen Çocuklar İçin 5 Tavsiye

Boy on globeÇocuğunuz okumayı sevmiyor mu?

Birçok ebeveynle aynı sorunu yaşıyorsunuz, merak etmeyin. Sorununuz çözümsüz değil; sadece biraz özveride bulunmanız yeterli. Öncelikle kabul edin; kızınız ya da oğlunuz bir anda okumayı sevmeyecek. Sabırlı olmalı ve elinizden geleni yapmalısınız. Aşağıda birkaç öneri var. Hepsini uygulayamazsanız da size uyan seçenekleri deneyebilirsiniz.

1. Okumanın eğlenceli olduğunu gösterin.

Dad_and_Son_reading

Okuma parçalarını farklı ses tonlarında okumak oldukça eğlenceli bir aktivitedir.

Fısıldayarak başlayın. Kısa bir metni birlikte fısıldayarak okuyun. Başka bir metni burnunuzu ellerinizle sıkıp tıkayarak okuyun. Bu ses çocuğunuza çok komik gelecek. Yapabiliyorsanız sesinizi kalınlaştırarak, incelterek çeşitli şekillerde okuyun ve ondan sizi taklit etmesini isteyin.

2. Rutinlerden kurtulun!

288-boyreadingundertableHer zaman okuduğunuz yerden başka bir yerde okuyun. Hatta masanın üzerinde! Belki de altında! Okumayı oyuna dönüştürdüğünüzde çocuğunuz da işin içine girmek isteyecek!

Evdeki farklı malzemeleri okuma aksesuarları olarak kullanın. Okumaya özel bir şapka, kravat, belki komik bir ceket ortama eğlence katacak ve okumaktan sıkılan çocuğunuz için okumayı çekici kılacak.

Göreceksiniz farkında olmadan daha fazla şey okumak isteyecek.

3. Kendisini iyi hissettirin!

Çocuğunuz okumayı sevmiyorsa bu iyi okuyamadığı içindir. Bizler yetişkinler olarak bile kendimizi başarılı görmediğimiz şeyleri yapmayı sevmeyiz.

hisp-dad-preschool-son-reading-on-bed-laughingOnun için eğlenceli olabilecek bir metinle başlayın. Oğlunuz dinozorlar, uzay, çizgi film karakterleri gibi konularla ilgili metinlere bayılacaktır. Kızınız sanat, ilginç doğa olayları ya da başka bir ülkede kendi yaşındaki çocukların yaptığı etkinliklerle ilgili şeyleri okumayı çok sevecektir. Bunların dışında sizler ebeveynleri olarak onların ilgi alanlarını en iyi bilen kişilersiniz. Unutmayın, öncelikli hedefiniz okumayı sevdirmek. En sevdiği konu ne ise onunla başlayın!

İlgi alanları ile ilgili, yaşlarına uygun çok da uzun olmayan bir metni sesli okuyun. Daha sonra ondan okumasını isteyin. Konu ilgisini çektiği için çok daha iyi okuyacaktır. Okudukça ‘Harika!’, ‘Bu cümleyi çok iyi okudun!’ gibi yorumlarla onu yüreklendirin.

Bir şeyi okuyamadığında daha önce iyi okuduğu bir şeyi hatırlatın.

4. Okumayı ödüllendirin!

bv

Ekteki PDF dosyasında ‘Yıldızlı Okuma Bileti’ var.Green-animated-arrow-right yıldızlı okuma bileti

Bu biletlerin bir çıktısını alıp çocuğunuz bir metni iyi okuduğunda imzalayıp verin. 10 tane bilet biriktirmesi için ona parayla satın alınamayacak bir ödül hedef koyun. Örneğin bir tatil gecesi salona çarşaflarla çadır kurup karanlıkta istediği bir filmi izlerken patlamış mısır yeme ödülü! Emin olun bu fikre bayılacak! “Salonda çarşafla çadırı nasıl kuracağım?” diyenler için resimli tarif de burada! http://www.wikihow.com/Create-an-Indoor-Tent

5. Okuma Köşesi Oluşturun!

kids-reading-nook

Evinizin uygun bir köşesinde çocuğunuzla birlikte oluşturacağınız özel bir okuma köşesinden daha teşvik edici bir şey düşünemiyorum!

Salonun, çocuğunuzun odasının, hatta koridorun bile bir kısmını birkaç minder, çarşaf, oyuncak, yazılar, kitaplar, sizin ve çocuğunuzun aklınıza gelebilecek her türlü malzemeyle harika bir okuma köşesine dönüştürebilirsiniz.

Cansu Erkmen

ogretmentavsiyesi@gmail.com

Öğretmen Tavsiyesi Facebook Sayfası için tıklayın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s